Forum

"Rasne" mace za 30 evrica - ne dozvolite da vas varaju neodgovorni ljudi  

RSS

zdenka
(@birmabella2010)
Member Moderator
17/03/2018 1:17 am  

Nas narod voli kvalitet. Problem je sto nas narod voli kvalitet za male pare. Pravi problem je sto nas narod misli da je moguce dobiti kvalitet za male pare. Dragi moj narode, nije moguce dobiti kvalitet za male pare, uvek ce vas stici ono "koliko si platio toliko si i dobio". U slucaju rasnih macaka, tragedija moze biti istinska, u pitanju je zivi stvor kojeg planirate za dugogodisnjeg ljubimca, a ono sto dobijate moze biti mace koje ce biti  bolesljivo i umesto da uzivate s njim, potrosicete sve novce, iste one koje niste dali odgovornom odgajivacu kako biste dobili zdravo i registrovano mace sa pedigreom, na veterinara i na kraju opet nemate garanciju da ce vas ljubimac ziveti srecan i dug zivot sa vama. Takodje, dok ima ljudi koji ce baciti par desetina EUR kako bi dobili "rasno" mace, mi treba pojedinacno i kao udruzenje da konstanto obucavamo narod i isticemo koliko je vazno, ukoliko vec kupuju rasnu macu, da to svakako ucine od odgovornih odgajivacnica bez obzira na cenu, jer sigurnost je ipak najvaznija.

Pre neki dan, gledam oglase za macke na Halo oglasima, Kupujem-prodajem i drugim sajtovima specijalizovanim za prodaju svega i svacega, samim tim sa ogromnim auditorijumom, sto je veoma znacajno i za nas odgajivace macaka. Evo, ko voli persijske macke moze da se lepo uzasne nad ovim oglasom:

slatkog li maceta ali brate sve je samo ne persijsko!

Moj favorit sa oglasa broj dva su sijamci za 80 EUR:

A treci je direktan atak na rasu koju odgajamo u Birmabella odgajivacnici - Svetu birmu. Skidam kapu za duhovitost, kad kaze "tonks" macici - dva oglasa gde uredno pise da se prodaju macici rase sveta birma za ni manje ni vise nego 200 EUR, a u oba slucaja su kombinacije sijamskih macaka i ko zna koje "svete birme", naravno bez pedigrea:

Hajde da recimo zamislimo i da taj sto kupuje "rusko plavo mace" ili "persijsko" za 20 EUR ipak u sebi zna da to nije prava rasna macka ali da eto, ima neki utisak da je uzeo bar neko mace koje lici na rasu a trosak nije veliki, ali ovaj bezobrazluk od 200 EUR za potpunu laz racunajuci da ljudi ne poznaju dobro ovu retku rasu kod nas to je cista prevara i to javna. Evo bar tri distinkitvne razlike od prave birmanske macke u odnosu na ove u oglasima:

1. Birma obavezno ima carapice na sapicama i ma koliko nepravilna bila nema sanse da ih nema
  2. Nos mora biti rimski, sa jasnim ispupcenjem, a ne ravan, kao i usi koje moraju biti zaobljene na vrhu a ne spicaste
  3. Glava okrugla, a ne spicasta sijamska

Ostali stadardi su na sajtu Felis Serbice u rubrici "Rase macaka".

Pitam se sta mi mozemo zaista da uradimo povodom ovakvih neodgovornih ljudi koji zele da profitiraju a da pri tom ne haju ni za ni za sta.

Do skora se verovalo da rana sterilizacija i kastracija macica moze da to spreci, ali nova istrazivanja pokazuju da macici koji su to doziveli u ranom periodu kasnije imaju velikih problema sa kostima cime se potvrdjuje da je rana sterilizacija i kastracija ne bas odgovorna i dobra mera za dobrobit macaka. Sta onda uraditi?

Sto se mene licno tice, ja biram dobrobit pojedinacne macke nad svim ostalim dobrobitima i mislim da treba stalno i svuda govoriti o odgovornom odgajanju da se se dosadi i Bogu i ljudima...

Sta mislite vi?

Jovana

Katarina liked
ReplyQuote
Katarina
(@russicatblue)
New Member
17/09/2018 11:08 am  

Draga Jovana,

Kao uzgajivač ruskih plavih mačaka, apsolutno ne opravdavam kupovinu bilo koje mačke, pa ni domaće za 30-tak evra. 

Pretpostavimo da je mačka domaća, dakle, da ne plaćate decenijski rad uzgajivača, gde ne mislim samo na onog od kojeg kupujete, već i svih onih pre njega koju su više od 100 godina rada uložili u očuvanje neke rase mačaka. Dakle, obična lepa domaća mačka koju je neko spasio sa ulice i odlučio da ima njeno potomstvo, ali ne po principu "priroda to sve uradi sama" nego da odgovorno uzgoji domaće mačiće. Evo troškova:

-  zdravstveni pregled mačke kod veterinara jer ne mora svaka mačka da fizički i zdravstveno bude spremna za trudnoću, tj. ne želimo da mačka ugine na porođaju

- testovi na mačiju sidu i leukemiju da ove smrtonosne bolesti ne bi prenela na mačiće

- 2 meseca graviditeta u kojem trudnica mora da se izuzetno dobro hrani da, kao i kod ljudi, ne bi imala zdravstvene posledice po sebe ili mačiće. To podrazumeva ishranu Super premium granulama posebno namenjenim trudnim mačkama, plus meso što češće na meniju

- troškovi veterinara prilikom porođaja (setite se, priroda ne uradi sve sama, i ukoliko nam je stalo da svi mačići prežive, moramo nešto i znati)

- ishrana dojilje do trećeg meseca starosti

- ishrana mačića do trećeg meseca starosti (pojačana, naravno, jer su u pitanju formativni meseci i napomena, da mače od 2-4 meseca jede barem kao dve odrasle mačke zbog ubrzanog razvoja)

- sterilni posip (ono gde mačke ide na wc)

- 2 puta vakcinacija protiv zaraznih bolesti, jednom protiv besnila, mikročipovanje i izdavanje pasoša

- čišćenje protiv parazita koje se radi svakog meseca, a pre vakcine mora zbog mogućih komplikacija

Mislim da je svima jasno da sve ovo ne može da se "smesti" u 30 evra. Ako i uzmete mače za taj novac, ove troškove ćete svakako platiti, a vrlo moguće i druge troškove veterinara jer da li je mače zdravo je lutrija. Imajte na umu da istraživanja pokazuju da mačići odvojeni od majke pre 3. meseca starosti imaju nestabilan karakter i izrazite psihosomatske reakcije na stres. Zato svima koji mi dođu sa pričom kako su našli rasno mače za male pare, najiskrenije kažem da ja ni domaće mače ne bih umela odgovorno da uzgojim za toliki novac.

Drugim rečima: ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji!

Katarina Ginić

Russicatblue uzgajivačnica

ReplyQuote
Share:

Pin It on Pinterest

Share This

Working

Please Login or Register